Flash XXS v zimě

Tschechisch

V Uelzen konečně napadlo několik centimetrů sněhu. Během snídaně jsem se rozhodl že vyzkouším jak se se sněhem a vodou vypořádá můj nový Flash. Jak to dopadlo můžete vidět ve fotoreportáži.

Už při odchodu jsem Flashe připravil na náročné podmínky. Zalepil jsem pouzdro baterií a otvory v hlavní části podvozku krycí páskou. Přišlo mi to dostatečné, většina elektroniky je vcelku dobře chráněna.

Stacionární fotka Flashe zaparkovaného ve sněhu
Sníh byl už těžký, mokrý, delší ježdění ve sněhu jsem rovnou zavrhl. Co se dalo zvládnout byl rozjezd na asfaltu a krátký průjezd pár cm hubokým sněhem. Ne vždy se povedl celý přejezd, protože pod podvozkem se nahromadil slepený sníh a zvednul nápravu.

Po chvíli mě už přestaly průjezdu bavit, a rozhodl jsem se že půjdu na mokrý asfalt. Ještě předtím jsem ale udělal pár dokumentačních fotografií.
Flash po několika průjezdech 2cm vrstvou sněhu na rychlosti.

Ještě jednou Flash po sněžných průjezdech.

Chvíli jsem blbnul ježděním osmiček, ze kterého mám dlouhý videozáznam. Není to nic světoborného - prostě trénink. Pak jsem ale ve vzdálené části parkoviště narazil na pěknou louži a napadlo mě že bych mohl udělat i pár akčních fotek. To je ovšem trochu problém, když nemám k dispozici žádného fotografa. Musel jsem použít nedávno zakoupený stativek a funkci sekvenčního focení.
Příprava na akční focení.

Fotka je jen ilustrační, měl jsem ssebou dva foťáky. Jediný kde umím nastavit funkci sekvenčního focení je můj Pentax Optio W60. Bohužel světelnost objektivu a jeho celkový výkon je podřízen velikosti. Nemohl jsem tedy dosáhnout tak krátké expozice jak bych chtěl.
Navíc v automatickém sekvenčním režimu (bez zmáčknuté spouště) fotí nejvíce 1 fotku za 10s. Nastavil celkový počet 100 fotek, zapnul a nejdřív jen jezdil kolem dokola. Čirou náhodou se jedna fotka povedla, ale to bylo asi po 20 cvaknutích závěrky.
Průjezd louží 1.

Došlo mi, že lepší výsledky získám pozorováním displeje foťáku = ten se rozsvicí cca 1s před vlastním focením. Úspěšnost šla rapidně nahoru a mohl jsem si dovolit i rychlejší průjezdy. Nakonec jsem na web vybral ještě následující dva obrázky, ostatní jsou dost podobné.

Průjezd louží 2.

Průjezd louží š.

Určitě ještě někdy zkusím vytvořit podobné snímky, ale raději za slunného dne. Co by bylo "buržoustský" zlepšení je externí spoušť ovládaná průjezdem auta předem danou pozicí. To bych se ale musel pohrabat přímo uvnitř Optia a to se mi moc nechce. Pokud jednou seženu foťák s externím vstupem na spoušť, jistě to zkusím.