YAK 54 - nový přírustek do rodiny

Tschechisch

Už pár měsíců jsem pošilhával po akrobatovi, většinou mě odrazovala konstrukce z balsy, až jsem na hobbykingovi narazil na tohoto krasavce, pak už se jen stačilo šikovně pře narozeninami zmínit o nádherném letadlu, které u hobbykinga mají no a teď už se můj hangár může pyšnit tímto nádherným akrobatem. Jde o model, který je určený pro spalovací motor, já jsem se ale rozhodl pro variantu s elektromotorem poháněným pěti nebošestičlánkem lipo. Bohužel model nepůjde házet z ruky a i přistání bude muset být na podvozek, což bude znamenat cestu autem na letiště, na druhou stranu vím, že v hangáru něco chybí, a tak příště budu pokukovat po něčem, s čím budu moct trénovat každý den před barákem.

YAK-54 se může pochlubit laminátovým trupem, zatímco křídla a ocasní plochy jsou z balsy. Provedení trupuje povedené, laminace křídel také, zato laminace ocasních ploch se moc nepovedla. Model se také může pochlubit docela bohatou výbavou.

V přímém kontrastu s provedením a výbavou je manuál, který prostě u modelu nebyl přiložen, a tak i když je u modelu opravdu spousta příslušenství, bez manuálu to bude boj dát to vše dohromady. O konstrukci se ale rozepíšu někdy příště, teď bych rád jen představil model a jeho výbavu.

Nejdříve obrázek modelu jak by zhruba mohl vypadat po sestrojení. Vše je zatím jen poskládáno na sebe, abych si udělal představu jak bude výsledek vypadat. Chybí podvozek, kryt motoru je jen tak přiložený a ocasní plochy jen vsunuté do koubů.

Trup je opravdu chloubou tohoto modelu, vše je precizně vyrobeno, přechody jsou krásně hladké a místa se zvýšeným namáháním mají robustní zpevnění. Vnitřek trupu, jepřipraven pro osazení palivovou nádrží, servem pro ovládání rychlosti pro spalovací motor a serv pro ovládání ocasních ploch. Pro elektromotor budu muset vyřešit uložení baterie, v trupu je všek místa až moc a tak se uložení baterií bude ovíjet od toho kde bude potřeba mít těžiště ledtadla.

Křídla jsou fólií potažené konstrukce z balsy, ve kterých je po bližším prozkoumání "příprava" pro uložení serv. Přichycení táhla ke křidýlkům se bude muset řešit až při konstrukci samotné. Připevnění k trupu je řešené dvěmi centrovacími kolíčky a jednou mohutnou trubkou vedoucí skrz trup.

Výškovka je rozdělena na pravou a levou část takže se při konstrukci musí vyřešit propojení obou částí výškovky. Ke směrovce není moc co napsat.

Bižuterie k modelu je bohatá dost. Připadá mi, že vše je zde nejméně dvakrát. No posuďte sami.

Podvozek je tvořen masivní kovovým plátem, který bude při přistání zároveň zastávat funkci odpružení. Ke kolům jsou dodávány stylové blatníky. zadní kolečko je propojené se směrovkou a tak při pojezdu by model měl jít bez problémů ovládat.

Konstrukce zebere jistě několik dlouhých večerů ale už se nemůžu dočkat až poštou dorazí motor a serva a já začnu osazovat. Doufám jen, že na tom nebudu jak Honza s Cularisem a stavba mi nebude trvat třičtvrtě roku.

Závěrem bych rád ještě uvedl pár výsledky vážení jednotlivých dílů.

Díl letadla váha
Trup 665 g
Křídla 380 g
Směrovka 20 g
Vejškovka 70 g
Kokpit 85 g
Spoj křídel 25 g
Podvozek 185 g
Táhla 90 g
Motor mount 65 g
Kryt motoru 135 g
Celkem 1 720 g