Osvětlení modelu

AttachmentSize
Image icon IMG_3114_q.jpg117.21 KB
Czech

Před pár lety jsme s Pavlem vytvořili osvětlení na náš stařický model Cesny od Pelikána. Dobře si pamatuji na první let. Ještě při odhozu jsem nevěřil, že jej půjde spolehlivě řídit pouze podle pozičních světel.

Tenkrát jsem navrhoval model jenom klouznot - aby se vidělo. Pavel souhlasil, ale hned po startu přidal plyn a pokračoval dál a výše. Po několika minutách vše zakončil bezpečným přistáním. Noční létání nás chytlo a drží dodnes. Pěkné osvětlení dovede dojem z modelu nečekaně umocnit. Je krásné sledovat ladný let na pozadí šeřícího se okolí či hvězdné oblohy. Pokud se vše vydaří, je atmosféra opravdu kouzelná, kolemjdoucí se zastavují, auta přibržďují. Kdo tomuto propadne, nebude už nikdy s modelem bez osvětlení úplně spokojený. To je i můj případ, a proto hned jak jsem se trochu sžil s novým autíčkem od Kyosha, došlo na výrobu osvětlení. Pokud se divíte, že začnu u letadel a hned jsem u aut, vězte, že tam z hlediska osvětlení není žádný rozdíl. Vylepšený model daleko lépe vypadá a je čitelnější.

Ačkoli jsem z rodu techniků, dělá mi elektřina celkem problémy. Každý drobný postup a pochopení je doslova vydřené a zdlouhavé. Následující text tedy pojmu jako návod, možná to pomůže vytvořit osvětlení i podobnému talentovi jako jsem já. První příspěvek bude spíš k elektroinstalaci. To jak sem postupoval v mechanické části napíši později.

Pvní krok je vybrat diody, vzhledem k velikosti vybírám průměr 3mm, chci aby to trochu svítilo - superjasné. Napájení kolem 4V, to by mohla být například tato. Přední světla jsou vybraná, na zadní se vyberou červené diody, stačí menší svítivost.
Dále je třeba zajistit vhodné odpory. Ty se zapojují do serie s diodou, na zdroj napájení se potom každá dioda s odporem připojí samostatně. Diody různých barev mají jiné parametry, proto je třeba vypočítat odpory pro přední a zadní světla zvlášť.


Obecný
vzoreček:
Napeti Baterie - Ubytek na LED
ODPOR = --------------------------
Pozadovany proud
Zadní světla:  
  4 - 1,85  
ODPOR = ------- = 107,5 Ohm
  0,02  
   
Přední světla:  
  4 - 3,30  
ODPOR = ------- = 35 Ohm
    0,02    

Seznam pro nákup je tímto hotový. Vyplatí se koupit všeho víc, řekněme dvojnásobek. Takže 4 bílé díody, 4 červené a spoustu odporů 100 a 200 Ohmů. Možná je to nyní trochu matoucí, ale vypočtené odpory jsou minimální, a protože není potřeba dosáhnout nejvyšší možné svítivosti, je lepší mít rezervu (silnější odpor). Větší množství odporů se bude hodit při budoucím ladění spotřeby a svítivosti. Já jsem například skončil s odpory 450 Ohm na přední a 650 na zadní světla.
Pokud to oči umožňují, doporučuji miniaturní - SMD součástky. Zaberou mnohem méně místa než standardní, a i pokud bude nutné dát jich několik do série nebude to prostorově náročné.

Celý obvod dále vyzkoušíte, a zjistíte finální hodnoty odporů. Ty je poté možné pájet přímo k nožičkám diod, či sdružit na destičku. To již záleží na typu mechanické instalace a prostorových podmínkách v modelu. Ještě přidávám schéma celé instalace.

schema_instalace